"Przedmioty bez specjalnej wartości", olej

Sławomir Antoszewski

25-350 Kielce
ul. Sienkiewicza 9/11a
tel. (0-41)344-96-41

Urodzony w 1956 roku w Kielcach. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem sztalugowym. Od 1995 roku członek ZPAP. Udział w ważniejszych wystawach: - Triennale Portretu Współczesnego - BWA Radom, 1987 r, - Biennale Małych Form Malarskich, BWA Toruń, 1988 r, - "Arsenał" Warszawa, 1988 r, - Surrealiści Polscy, Częstochowa, 1995 r, - Poplenerowe wystawy, BWA i ZPAP, - "Przedwiośnie" BWA Kielce od 1988, w1996 roku otrzymał Grand Prix,- II Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów, 1999 r, - IV,V Jesienny Salon Plastyki, Ostrowiec Świętokrzyski, 1999, 2000 r, - wyróżnienie, XVIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin 2000 r.

 

"Kras gipsowy", olej
Autoportret Hanna Bakuła

Studiowała malarstwo pod kierunkiem profesorów Eibischa, Kobzdeja, Tarasina w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem oraz stypendia MKiS za pracę teoretyczną i cykl obrazów poświęconych kulturze peryferii miejskich. Miała 50 indywidualnych wystaw malarstwa, rysunku, rzeźby ceramicznej.
W 1981 roku wyjechała do Nowego Jorku, gdzie zamieszkała na Manhattanie rysując i malując portrety oraz projektując scenografie i kostiumy dla awangardowego teatru "The Kitchen", za co została wyróżniona nagrodą "Off Brodway". W 1982 roku z rekomendacji "Guggenheim Museum" otrzymała roczne stypendium twórcze. W 1983 roku zdobyła I nagrodę malarską na festiwalu sztuki słowiańskiej w Nowym Jorku.
Wykonała portrety m. in. Grace Jones, Liv Ulman, Yehudi Menuhina, Rudgera Palme, Daniela Olbrychskiego, Agnieszki Osieckiej, Beaty Tyszkiewicz, Kory i wielu innych znanych osób. W 1987 roku TVP zrealizowała film "Firma Portretowa Hanny Bakuły". Twórczość Hanny Bakuły  to malarstwo, scenografie, rzeźby, słowo pisane - fascynuje

Joanna Banek-Chudy

Mieszka i tworzy w Częstochowie. Studia plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i tkaniną artystyczną. Fascynuje ją kolor i jego znaczenie.

Z cyklu "Współczesna Ewa"

Małgorzata Bielecka

26-623 Kielce ul. Kaznowskiego 3/27
tel. (0-41)369-91-93

Urodzona w Kielcach. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w zakresie malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Lisa w 1987 roku. Przewód artystyczny l stopnia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1997). Adiunkt w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Członek ZPAP. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa i rysunku. Zorganizowała 11 wystaw indywidualnych, brata udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

"Zachód słońca"

Antoni Bielecki

25-356 Kielce ul. Chopina 17/48
tel. (0-41)344-86-27

Urodzony w 1934 roku w Jedlance Nowej (Lubelskie). Studia w ASP w Krakowie (1956-62) w pracowni E. Krchy i S. Gałkowskiego. Twórczość w zakresie malarstwa, grafiki użytkowej i tkaniny artystycznej. Udział w ważniejszych wystawach: Kobieta w Sztuce - Radom, Polska Walcząca - Radom, Festiwal Malarstwa Współczesnego - Szczecin, Motywy wiejskie w malarstwie - Bydgoszcz, Vratislavia Canta-tes. Bielska Jesień, Jesienne Konfrontacje - Rzeszów, Rodzina pokojem domowym - Łódź, Przedwiośnie - Kielce, Festival delia d'oro -Włochy, Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Numizmatyczne - Chicago, Międzynarodowy Instytut Praw Człowieka - Strasburg.

 

Roberto Cipollone-Ciro

Urodził się w 1947 roku w Pescara nad Morzem Adriatyckim, głównym ośrodku regionu Abruzja w środkowych Włoszech. Głęboką wrażliwość na piękno natury oraz swoje wobec niej uczucia starał się wyrazić poprzez próby twórcze w zakresie malarstwa i rysunku. Wcześnie zaczyna uczestniczyć w życiu kulturalnym rodzinnego miasta. W latach 1970-1976 przebywał w Holandii, gdzie pracował zarobkowo w fabryce. Zauważył tam, że pospolite śruby, sworznie, nakrętki etc. odznaczają się swoistym pięknem i wespół z miejscowym złotnikiem tworzy z nich artystyczne kompozycje. Od 1977 r. mieszka w Lop-piano koło Florencji, gdzie założył artystyczną manufakturę specjalizującą się w twórczości w drewnie. Tu uruchomił też zakład “La Bottega di Ciro" wzorowany na średniowiecznym warsztacie.

"Nad stawem", akwarela

Bolesław Cetner

Kielce, ul. Sobieskiego 64,
tel.361 7067

Ur. W Kielcach, Ukończył ASP w Krakowie 91956) w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Działacz środowiska plastycznego, bardzo aktywny i wszechstronny twórca. Uprawia malarstwo, grafikę, plakat, sztukę użytkową (mozaika, kompozycje malarskie i przestrzenne w obiektach kultury itp.), szczególne osiągnięcia w akwareli. Publicysta.

 

"Narożna baszta - Karczówka", gwasz, acryl, papier. 1999 r.

Marek Czarnołęski

Urodził się ll.12.1961r. w Częstochowie. Studia i dyplom w Wydziale Wychowania Artystycznego częstochowskiej WSP, w pracowniach profesorów Ryszarda Osadczego, Jerzego Filipa Sztuki, Stanisława Łyszczarza, Leona Macieja, a także studia podyplomowe w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, w pracowni prof. Mariana Stelmasika - ucznia prof. Czesława Rzepińskiego.
Prace Marka Czarnoleskiego były prezentowane w ramach wystaw zbiorowych w Polsce, jak i USA, Niemczech, Japonii, Laosie, na Węgrzech. Wystawy indywidualne: Blachownia, Częstochowa, Kraków, Warszawa, Nowy Sącz, Kłodzko, Wrocław, Opole, Darłowo, Rzeszów, Tarnów, Kluczbork, Wieluń, Bytom, Cieszyn, Puławy, Lublin, Pińczów, Kielce, Busko Zdrój, Miechów, Londyn, Debreczyn, wyspa Öland - Szwecja. Pisze teksty z dziedziny plastyki do prasy lokalnej w Częstochowie, jak i do ogólnopolskiej. Od wiciu lat, na terenie Częstochowy organizuje cykl wystaw pod wspólnym tytułem: “W kręgu koloryzmu polskiego". Pracuje jako nauczyciel plastyki w jednej ze szkół w Blachowni.

 

"SIG Transit Gloria II", ceramika

Stanisław Domagała

25-549 Kielce, ul, Toporowskiego 81/48,
tel, 331 50 96

Urodził się 6 lutego 1938 roku w Grzybowie. W 1957 r. ukończył dział rzeźby w Państwowym Liceum Technik Plastycznych. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki, Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Rudolfa Krzywca w 1963 roku, Współpracuje z przemysłem ceramicznym w zakresie projektowania nowych form, dekoracji oraz organizacji wzornictwa przemysłowego. Od 1991 roku jest nauczycielem ceramiki artystycznej w Państwowych Szkotach Sztuk Plastycznych w Kielcach. Uprawia twórczość plastyczną przede wszystkim w zakresie ceramiki, rzeźby, rysunku i malarstwa.

 

Antoni Fałat

Rektor Europejskiej Akademii Sztuk. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem u prof. Aleksandra Kobzdeja uzyskał w 1969 roku. Założyciel grupy artystycznej "AUT", inicjator ruchu artystycznego "O poprawę". W 1992 roku utworzył Europejska Akademię sztuk w Warszawie. W latach 1992-1996 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał "Medal Komisji Edukacji Narodowej" za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. W styczniu 2001 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor 34 wystaw indywidualnych i uczestnik 90 zbiorowych w kraju i za granicą. Uprawia malarstwo, grafikę użytkową i tkaninę artystyczną.

 

"Ostatnia Wieczerza", 1995

Jerzy Fober

Urodził się w 1959 roku w Warszawie. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. Stanisława Kulona w 1984 roku. W 1982 roku wspólnie z Andrzejem Szarkiem i Czesławom Podleśnym założył grupę artystyczną “...kim jesteś" i do 1990 roku uczestniczył w jej wystawach. W latach 1985, 1987, 1991 i 1999 byt stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1992 roku został laureatem Nagrody im. Brata Alberta w dziedzinie rzeźby religijnej. W roku 2000 otrzymał tytuł Profesora Sztuk Plastycznych. Obecnie prowadzi Pracownię Rzeźby w Instytucie Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Filii Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Katarzyna Głowacka, ur. w 1983 r. w Skarżysku Kamiennej.
Najważniejsze zainteresowania z dziedziny sztuki to grafika i rysunek. Studia na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach, w Instytucie Sztuk Pięknych. Dyplom /2008/ w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni dr Teresy Ślusarek.
Temat pracy dyplomowej „Imago”- linoryt, szablon. Wystawy: Wystawa poplenerowa „Mąchocice 2005”, Wystawa poplenerowa „Golejów 2007”. 
Przez lata studiów pod czujnym okiem Pani doktor Teresy Ślusarek szkoliłam swój warsztat w dziedzinie grafiki warsztatowej. Grafika,
a głównie linoryt jest specyficznym środkiem wyrazu artystycznego. Nieodwracalność cięcia wymaga częstego podejmowania decyzji. Zmusza  do myślenia, analizowania form jeszcze przed dotknięciem dłuta. Te, oraz wiele innych wartości, jakie może dać technika linorytu sprawiły, że stała się ona dla mnie najważniejszym środkiem artystycznego wyrazu. W swoich pracach odchodzę jednak od cechy, która najbardziej charakteryzuje
techniki graficzne, mianowicie od dużej liczby określającej nakład. Możliwość wielokrotnego wydruku porzuciłam na rzecz  „kontrolowanej przypadkowości”, gdzie na efekt końcowy składa się nie tylko praca nad matrycą, ale również faza druku. Dopiero w tym ostatecznym
działaniu mieszając, łącząc ze sobą różne fragmenty form, kolory, faktury „rodzi się” ostateczna forma, niepowtarzalna, kawałek mnie samej.

Przemysław Grochowski

Mieszka w Krakowie. W 1997r. Ukończył CM Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się fotografią cyfrową, komputerową obróbką obrazu i grafiką. Bliska jest mu fotografia w dziedzinach: portret, akt, natura, martwa natura, architektura.
Tworzy również fotografię reklamową. W latach 2004-2005 moderator jednego z pierwszych polskich for internetowych poświęconych fotografii cyfrowej

 

Tomasz Gudzowaty 

urodzony w Warszawie, w 1971 roku.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji, Uniwersytetu Warszawskiego, Członek Polskiej Agencji Prasowej,  Członek A.I.P.S. (Association Internationale de la Presse Sportive),  Członek Klubu Dziennikarzy Sportowych,  Reprezentowany przez agencje Focus i Yours Photography,  Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.
Prezentowana wystawa w DŚT  „Of Eagle and Men

"Nowy Świat Kielce", olej

Kazimierz Grodziski

25-541 Kielce, ul. Warszawska 91/29,
tel. 331 95 95

Ur. 1921 w Lesznie, W latach 1939-45 więzień obozu Hammerstein i obozu pracy Karlschagen. Po wojnie uczy się jednocześnie w liceum i średniej szkole plastycznej. Po maturze przyjęty na drugi rok studiów do PWSSP w Poznaniu, po absolutorium kontynuuje studia w ASP Kraków przyjęty na trzeci rok studiów. Dyplom w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego (1954), Działacz związkowy, Liczne wystawy.

 

Ryszard Horowitz


Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. Cztery miesiące później wybuchła II wojna światowa i cała rodzina została internowana. On i jego rodzice przetrwali różne obozy koncentracyjne a po wojnie powrócili do Krakowa. Ryszard Horowitz jest jednym z najmłodszych ocalałych więźniów obozu Auschwitz.
Ryszard Horowitz studiował sztukę w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych a później na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W 1959, dzięki pomocy jednego z amerykańskich uniwersytetów, przybył do Nowego Jorku i rozpoczął studia na kierunku projektowania w Pratt Institute. W czasie studiów pobierał naukę u Alexeya Brodovitcha. Po ukończeniu studiów Horowitz pracował dla wielu agencji, między innymi jako dyrektor artystyczny (art director) dla Grey Advertising. W listopadzie 1967 otworzył własne studio fotograficzne co spowodowało, że fotografia stała się jego życiową pasją i karierą. Od tego czasu prace Ryszarda Horowitza były publikowane i wystawiane na całym świecie zyskując wielkie uznanie.

"Kaplica", olej


Krzysztof Jackowski

25-342 Kielce ul. Mazurska 40
tel. (0-41) 344-58-72

Urodzony w 1936 roku w Kielcach. Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni J.Fedkowicza i E. Krchy. Dyplom w 1960 roku. Od tej pory zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych swojego malarstwa oraz wziął udział ,w kilkunastu ogólnopolskich wystawach oraz w wystawach w Kielcach, m.in. w dorocznym "Przedwiośniu". Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Krakowie, BWA w Kielcach, Muzeum Okręgowe w Radomiu, Magda Kroher - Francja, Józef Maj - Polska, Jorg Meier -Szwajcaria, Albert Raisek - Szwajcaria, Anna Siegnoret - Francja. Namalował ok. 900

 

"Pejzaż mokry", tempera

Kazimierz Witold Kielian

Ur. 14.V.1958 r. w Jędrzejowie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Wł. Buczka w 1983 r. Twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego i rysunku. Prowadzi pracownię autorską, rysunku i malarstwa w Zespole Państwowych Szkól Plastycznych w Kielcach. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureat nagród za dzieło plastyczne i działalność artystyczno-pedagogiczną. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Czechach, Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Holandii. Wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. w Norymberdze Kolonii (Niemcy), Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Kielcach, Miechowie.

 

Portret syna Tomasza, olej

Kazimierz Kołomyja-Run

25-409 Kielce, ul. Gałczyńskiego 2/5b,
tel, 331 64 98

Ur. 1940 w Głuchowie. W 1967 r, ukończył Wydział Malarstwa (pracownia H. Rudzkiej-Cybisowej) ASP w Krakowie. Malarz i grafik. Wystawiał m.in. w Szwecji, USA, Anglii. W 1978 r, wyróżnienie w konkursie o tematyce artyrologicznej. Pedagog w PSSP. Gra i komponuje na gitarze klasycznej.

 

"Zachłanny wzrost" - papier, ekolina, akryl

Waldemar Kozub

Urodzony w 1956 roku w Kielcach. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach (1976 r.). Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego obronił w 1984 r. Od 1986 roku pracuje jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. J. Kochanowskiego w Kielcach. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta w Zakładzie Wychowania Estetycznego tej Uczelni.Tworzy w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Swój dorobek twórczy prezentował dotychczas na 18 wystawach indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w galeriach krajowych i za granicą m.in. w Busku Zdroju, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Hofgen (Niemcy), Kielcach, Ostrowcu Św., Radomiu, Toruniu, Warszawie, Wittstock (Niemcy). Uczestniczył w kilkunastu plenerach plastycznych: regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. W 1994 roku otrzymał stypendium twórcze Fundacji Gesellschaft fur Landeskultur im Muldental E. V. Hofgen w Niemczech. W 1996 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu uzyskał kwalifikacje l stopnia w dziedzinie grafiki. Wchodzi w skład międzynarodowej grupy twórczej Stacja FEP.

 

Martwa natura

Zbigniew Kurkowski

25-502 Kielce, ul. Piekoszowska 46a/16
tel. (0-41) 345-10-23

Urodzony w 1936 roku w Krakowie. Studia artystyczne w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni A. Kobzdeja. Uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę. Udział w wielu wystawach, plenerach, konkursach krajowych i międzynarodowych. Wielokrotny laureat nagród kulturalnych i artystycznych za dzieła plastyczne. Obrazy w kolekcjach muzealnych, państwowych i prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, Kanada, Francja, Australia. Niemcy, Szwecja, USA, Włochy). Wystawy indywidualne: Kraków, Lublin, Kielce - Muzea Narodowe. Udział w wystawach: Carrara (Włochy), Piesczany (Czechy), Berlin, Moskwa, Warszawa.

 

"Pińczów - zaułek", rysunek sepia

Leszek Kurzeja

28-100 Busko Zdrój, ul. Kościuszki 10/33,
tel. (0-41) 378-28-13

Urodzony w 1933 roku w Wełczu koło Buska Zdroju. Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1953-1959 na Wydziałach Malarstwa i Grafiki. Dyplom z odznaczeniem - 20 maja 1959 roku. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i plenerach. Członek ZPAP Okręgu Kieleckiego odznaczony złotą odznaką związkową. Zajmuje się założeniami rzeźbiarskimi i rzeźbi. Dominującym tematem w malarstwie jest swoista dokumentacja niepowtarzalnego klimatu starej architektury.

 

Wzgórze św. Anny, akwarela

Wanda Kuternoga

 25-404 Kielce, ul. Wyspiańskiego 1a/33
 tel. (0-41) 331-26-12

Urodzona w Masłowie k/Kielc. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni prof. E. Piotrowicza. Tytuł magistra sztuki uzyskała w 1975 roku. Bierze czynny udział w życiu artystycznym środowiska. Uprawia twórczość z zakresu grafiki i malarstwa (akwarela). Laureatka wielu nagród za dzieło i działalność pedagogiczną m.in.: nagroda WRZZ- Radom - “Przedwiośnie 3", Nagroda Prezydenta Miasta Ostrowiec Świętokrzyski - “Przedwiośnie 4", nagroda Wojewody Kieleckiego - “Przedwiośnie 5", wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie - “Jan Kochanowski i jego epoka", nagroda PSSP Kielce - “Przedwiośnie 6", nagroda redakcji “Przemian" - “Przedwiośnie 8", nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania w Kielcach. Pracuje w PSSP w Kielcach jako nauczyciel liternictwa oraz rysunku i malarstwa. Prace w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granica.

 

Jan Łazorek

Galeria autorska "Łazorek", 24-120 Kazimierz Dolny, Rynek 22,
tel. (081) 8810 805

Ur. w 1938 roku. Studia w Warszawskiej ASP (1958-64). 75 wystaw indywidualnych w tym zagranicznych. Jego prace znajdują się w muzeach, placówkach dyplomatycznych i zbiorach prywatnych w kraju i na świecie.

 

Leszek Mądzik

(1945-), polski reżyser, scenograf. W 1969 założył Scenę Plastyczną KUL w Lublinie, której jest dyrektorem artystycznym, i gdzie zrealizował m.in. przedstawienia: Ecce Homo (1970), Wieczerza (1972), Wilgoć (1978), Tchnienie (1992). Współpracował również z innymi teatrami w Łodzi, Warszawie, Bonn, Lyonie. Prowadzi międzynarodowe warsztaty teatralne. Obrazy Leszka Mądzika są próbą tworzenia nowego kształtu sztuki sakralnej, religijnej. W obrazach tych autor próbuje raczej czerpać z tradycji elementy konieczne dla tożsamości sztuki religijnej, nie usiłując bynajmniej wpisać się w układ "nowoczesny".

"Na przeciw", olej

Leszek Niciński

Kielce ul, Wyspiańskiego 6/50,
tel. 331 21 18

Ur. 24.01.1948 r. w Ziębicach. Ukończył PWSSP we Wrocławiu (w 1978 r.) Wydział Projektowania Graficznego - Grafika Użytkowa. Uprawia głównie malarstwo, rysunek, fotografię. Brat udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w kieleckich “Przedwiośniach". W roku 1979 brat udział w wystawach w Nowym Jorku - USA, Japonii, Bolonii - Włochy, wystawiał w Radomiu i w Warszawie. Prace w zbiorach krajowych i zagranicznych.

 

"Wnętrze pracowni z pędzlami", technika własna

Jacek Nowakowski

25-035 Kielce Al. Legionów 48
tel. (0-41)361-50-58

Urodzony w 1953 roku. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (1974-1979). Uprawia malarstwo stosując własną technikę polegającą na wykorzystaniu struktur piaskowych tworzących fakturę i kolorystykę tradycyjnej płaszczyzny obrazu. Zrealizował ok. 30 wystaw indywidualnych. Udział w wystawach zbiorowych m.in.: XVI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin '96, 3 Biennale małych Form Malarskich, Toruń'97. Laureat głównej nagrody na ogólnopolskim Konkursie Malarskim “Obraz'96" zorganizowanym przez Fundację Polska - Japonia im. Miyauchi (wystawy: Stara Kordegarda w Warszawie, Galeria Piast w Tokio).

 

"XXX", olej

Waldemar Oleszczak

28-100 Busko Zdrój Pęczelice 30,
tel. 0601167528

Urodzony w 1946 roku w Pęczelicach. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, Wydz. Grafiki w pracowni St. Fijałkowskiego. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową i użytkową. Wystawy indywidualne i zbiorowe m.in.: Warszawa (Konkurs na Kalendarz Typograficzny), Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce (Przedwiośnie), Radom (Salon Zimowy), Katowice (Ogólnopolskie Biennale Plakatu), Wastchester University - USA (Prezentacja Plakatu Polskiego, Babimost, Busko Zdrój, Miechów.

 

Zbocza Klonówki Paweł Pierściński

Paweł Pierściński urodził się 25 maja 1938 roku w Kielcach. Po ukończeniu w 1962 roku Wydziału Inżynierii Budowlanej na Politechnice Warszawskiej wrócił do Kielc, gdzie pracował w przedsiębiorstwach budowlanych. Członek ZPAF od 1964 r. Fotografią interesował się już od czasów szkoły średniej. W 1955 roku zadebiutował na wystawie fotografii artystycznej w Częstochowie i wydarzenie to uważa za początek trwałego zainteresowania się fotografią. Był w 1975 roku inicjatorem, współorganizatorem i kierownikiem Delegatury ZPAF w Kielcach oraz założycielem i twórcą Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w roku 1978.
Krajobraz jest głównym tematem pracy Pawła Pierścińskiego, którego działalność na terenie Kielc, zdobywane nagrody i wyróżnienia wywarły bezpośredni wpływ na środowisko kieleckich fotografików. Pierściński jest współzałożycielem i ideologiem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu rolniczego i leśnego; fotografuje on też architekturę dawną i współczesną, portret i akt oraz tworzy kompozycje fotograficzne przy pomocy fotomontażu.

 

"Dwa światy", akryl

Bogdan Ptak

28-100 Busko Zdrój, ul. Różana 4
tel. (0-41) 378-26-26

Urodzony w 1952 roku w Opolu. Uprawia działalność artystyczną w zakresie malarstwa sztalugowego i rysunku. Zajmuje się również grafiką wydawniczą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Twórczość artystyczną prezentował na 15 wystawach indywidualnych i 46 wystawach zbiorowych. Uczestniczy w wielu plenerach malarskich oraz konkursach plastycznych: “Przedwiośnie 11 - 23" -BWA Kielce; “Tematy muzyczne w malarstwie" -Tarnów; II Biennale Pasteli - BWA Nowy Sącz, “Salon Jesienny l - V" - BWA Ostrowiec Świętokrzyski (wyróżnienie '98). Prace w zbiorach państwowych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Na stałe mieszka w Busku Zdroju, gdzie od 1989 roku prowadzi Galerię Sztuki BWA “Zielona".

 

Marcin Słowik-Wilczyński

Mieszka i tworzy w Starachowicach.J est magistrem pedagogiki i magistrem sztuki. Dyplom w Pracowni Malarstwa i rysunku u prof. Zbigniewa Kamieńskiego i aneks z grafiki warsztatoweju prof. Krzysztofa Wyznera. Studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki warsztatowej. W sztuce interesuje go zagadnienie formy i linii. Poszukuje własnych rozwiązań plastycznych porządkujących przestrzeń.

Maria Stangret Kantor

W 1958 ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczyła w happeningach Tadeusza Kantora, była współpracowniczką i aktorką we wszystkich przedstawieniach Teatru Cricot2. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Indywidualne wystawy artystki odbyły się m.in. w Kunsthalle Baden-Baden (1967), Galerie de France (1982), Galerie d,Arts Contemporains w Orleanie (1991).

Ceramika

Ewa Skowerska-Kosmalska

zam. Wiącka Kapkazy 10

Ur. W 1962 roku, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia ceramikę oraz inne formy plastyczne. Prowadzi galerię autorską we wsi Wiącka Kapkazy w Górach Świętokrzyskich.

 

Agnieszka Kucharska,

ur. w 1983 r. Ukończyła kielecki Plastyk o specjalności tkactwo artystyczne. Tegoroczna absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Sztuk Pięknych , dyplom z grafiki w pracowni dr T. Ślusarek, temat pracy dyplomowej “Nastroje”.  Uczestniczyła w warsztatach malarskich w bazie zbożowej w 2006 roku i w Kapkazy 2007. Wystawy poplenerowe w Akademickiej Galerii Sztuki: „Golejów 2007” , „Mąchocice 2005”, wystawa w WDK w podziemiach w 2005r .

Paweł Pacholec,

ur. 1980 r. w Kielcach. Ukończył technikum mechaniczne w Pińczowie 2001r. Obecnie absolwent Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach wydziału pedagogicznego i artystycznego kierunku, Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych o specjalności grafika warsztatowa.. Odbył plener malarski w 2004 r. oraz plener graficzny w 2006 r. Udział w wystawach akademickich w 2004,2005,2006,2007 r. oraz w wystawach poplenerowych . Główne zainteresowania to grafika warsztatowa z wykorzystaniem technik komputerowych. W swoich pracach inspiracji szuka w ludziach i w pędzie współczesnego świata.

Mira Sabat
25-408 Kielce, ul. Hanki Sawickiej 26/60,
tel. (041) 331 53 12

Studia na WSP w Kielcach. Pedagog, bibliotekarz. Malarstwem zajmuje się od lat kilkunastu. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Kanadzie i USA.
WYSTAWY:

  • 1994 - wystawa indywidualna - Galeria Sztuki Współczesnej DŚT Kielce

  • 1996 - wystawa indywidualna - Galeria Sztuki Współczesnej DŚT Kielce
    1997 - wystawa indywidualna - Klub “Zachęta" Częstochowa

  • 1998 - wystawa indywidualna - Galeria Sztuki Współczesnej DŚT Kielce 1998 - wystawa indywidualna - Galeria Autorska Łazorek - Kazimierz Dolny

  • 1995 - wystawa indywidualna - Galeria "Kapkazy" Ewy i Mariusza Skowerskich

  • 1999 - wystawa indywidualna u "Jaksy" - Miechów filia BWA Kielce

  • 1999 - wystawa indywidualna - Galeria "Bankowa" PKO S.A. Kielce

 

Anna Symela

Absolwentka Wydziału Nauczycielskiego Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej. Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Gieragi, aneks w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Krzysztofa Wyznera. W 2006r. studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i tworzy w Radomiu z powodzeniem uprawiając tkaninę artystyczną, malarstwo sztalugowe i grafikę warsztatową.

"Impresje jurajskie", linoryt

Teresa Anna Ślusarek

25-408 Kielce Os. Na Stoku 76/22
tel. (0-41) 332-59-62

Urodzona w Kielcach, Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom z grafiki warsztatowej uzyskała w 1983 r. Tworzy w dziedzinie rysunku, grafiki, malarstwa. Brata udział w licznych wystawach poplenerowych, ogólnopolskich i środowiskowych. Prace w zbiorach krajowych i zagranicznych. Prowadzi pracownię rysunku i malarstwa w Zespole Państwowych Szkół Sztuk Plastycznych w Kielcach.

 

"Epidemia", gipsoryt

Stanisław Świeca

37-450 Stalowa Wola ul. Siedlanowskiego 8/11
tel. (0-15)844-34-78

Urodzony w Zarzeczu k/Niska w 1948 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1973 roku w pracowni prof. Zbigniewa Chudzikiewicza. Od 1973 roku jest członkiem ZPAP. Od 1975 roku brał udział w wystawach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Na wystawach w Rzeszowie, Kielcach i Sandomierzu rysunki i grafiki otrzymały 21 nagród, w tym ośmiokrotnie były nagradzane pierwszą nagrodą. Grafikę i rysunek wystawiał na wielu wystawach w całym kraju. Prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, BWA w Sandomierzu, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Taller Galeria Fort AGODI w Hiszpanii oraz w zbiorach kolekcjonerów w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Wojewody Tarnobrzeskiego. Współpracuje z fundacją “ Rzecz Piękna " krakowskiej ASP oraz z firmami w zakresie informacji wizualnej i reklamy.

 

Magdalena Świercz

Urodziła się w 1979 roku w Kielcach. Studia na Wydziale Grafiki w Akademii sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w Pracowni prof. Henryka Chylińskiego w 2003. Studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Praca końcowa w Pracowni Malarstwa u prof. Brinckena i w Pracowni Tkaniny Artystycznej u prof. Lilli Kulki. Uprawia malarstwo i grafikę. Jest asystentką w Zakładzie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

"Przed kościołem", rys. węgiel

Władysław Szczepański

25-548 Kielce, ul. Orkana 28/50,
tel. (0-41) 331-95-21

Urodzony w 1951 roku we Lwowie. Repatriant, od 1988 roku mieszka na stałe w Polsce. Studia artystyczne w zakresie grafiki ukończył w Wyższej Szkole Poligraficznej we Lwowie - dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1977 roku. Od 1977 roku prowadzi pracę dydaktyczną - najpierw we Lwowie, a od 1989 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Od 1996 roku profesor w pracowni rysunku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia twórczość głównie w zakresie rysunku oraz malarstwo i grafikę. Zorganizował 21 wystaw indywidualnych w Polsce, wziął udział w 34 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień. W latach 1990/01 byt stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Recenzje i artykuły dotyczące dorobku i wystaw ukazywały się w prasie ogólnopolskiej m.in. w Kulturze, Projekcie, Rzeczpospolitej, Życiu Warszawy. Jego prace znajdują się w zbiorach kilku muzeów i instytucji państwowych w Polsce oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Wzgórze zamkowe w Kielcach, olej

Jan Szoła

25-340 Kielce, ul. Konarskiego 8/11
tel. (0-41)343-17-21

Urodzony w 1936 roku. Studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1956 -1962. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu kieleckiego.

 

"Suche trawy i hortensja" , olej, płótno. 1998 r.

Anna Ryś - Rzepińska

Urodziła się 25.03.1953 r. w Limanowej. Dzieciństwo i młodość spędziła w Tymbarku. Chętnie maluje pejzaż z tamtych okolic. Studia i dyplom w Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, w pracowniach prof. Cz. Rzepińskiego i prof. J. Joniaka w latach 1972 - 77. Była żoną wybitnego malarza Cz. Rzepińskiego (ur. 1905 - zm. 1995) Prace malarki były prezentowane na wystawach zbiorowych, a także na aukcjach o charakterze charytatywnym (Fundusz Daru Narodowego - Nowy Jork '91, Na Dom A. Mickiewicza w Wilnie - Nowy Jork '97, Artyści malarze w roku 20UU "Naszej Częstochowie" - Nowy Jork 2000) i znajdują się w zbiorach, w Polsce, USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii. Wystawy indywidualne w Zawierciu i w krakowskiej filharmonii.

 

"Kobierce", olej

Jan Walasek

25-633 Kielce, ul. Kazimierza Wielkiego 29/7,
tel. 3689091

Ur. w 1953 roku w Kielcach. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wiatach 1974-1980. Dyplom w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana i w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego. Obecnie adiunkt w Zakładzie Estetyki Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe .w Kielcach, BWA: w Kielcach, Rzeszowie, Sandomierzu, Wrocławiu, Łomży. W zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą: Dania, Szwecja, USA, Anglia, Kanada.

 

Terra Croix - Suknia, techniki mieszane

Marek Wawro

25-406 Kielce ul. Konopnickiej 9/91
tel. (0-41)331-58-67

Urodzony w 1953 roku w Busku Zdroju. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową. Mieszka i pracuje w Kielcach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Zrealizował ok.30 wystaw indywidualnych w tym wystawa w galerii POSK w Londynie'96. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in.: II Biennale Malarstwa i Grafiki ZPAMiG Katowice '88 (IV nagroda), Młoda Plastyka “Arsenał'88" Warszawa, wystawy poplenerowe (1987 - 1990), wystawy środowiskowe “Przedwiośnie" (1988 -2000), na których był dziewięciokrotnie nagradzany (Grand Prix-1992 r) oraz wystawa “Surrealiści polscy" prezentowana w kilkunastu galeriach na terenie Polski. W 1999 roku prezentował swoją twórczość (wspólnie z trzema innymi autorami) w galeriach następujących miast: Kielce, Częstochowa, Zakopane, Sandomierz, Warszawa, Piotrków Trybunalski i Włocławek. W roku 2000 - wystawa malarstwa w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Stanisław Wójcikowski

15 avenue Leon Blum 91 100 Corbeił - Essonnes tel. 01 64 96 96 85
Urodzony w 1951 roku w Bodzentynie. Od 1982 roku mieszka i pracuje we Francji. W latach 1976 - 1980 był kierownikiem artystycznym galerii MDM w Warszawie. Aktualnie jest profesorem sztuk plastycznych (rysunek, grafika) oraz historii sztuki w podparyskiej ERP ONAC. Soisy - sur - Seine
Ne en 1951 a Bodzentyn, en Pologne. Vit et tra-vaille en France depuis 1982. De 1976-1980 -Directeur artistque de la galerie MDM a Varsovie. Actuellement professeur d'arts plastiques et d'his-torie de 1'art a ERP ONAC, Soisy - sur - Seine.

 

"Fotoplastikon", technika mieszana

Leszek Woźnicki

25-406 Kielce, ul. Konopnickiej 7/118,
tel.331 90 82

Ur. 1939 r. w Piotrkowie Trybunalskim, Studia PWSSP w Łodzi (1969-1968). Współpracował przy realizacji studenckich etiud filmowych. Od 1957 r. ilustruje gazety, periodyki itp. Od 1968 r. jako członek ZPAP uczestniczy w wystawach. Indywidualne ekspozycje rysunku i malarstwa. Ponadto zajmuje się opracowaniem graficznym wydawnictw, projektowaniem opakowań.

 

Agnieszka Wójcik, ur. 1981r . Absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego
Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Sztuk Pięknych, kierunek: Edukacja Plastyczna
o specjalności Grafika. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni dr Teresy Ślusarek. Temat pracy dyplomowej ”Włosy Ziemi” wykonany techniką suchej igły na folii.
Wystawy w Akademickiej Galerii Sztuki: „Jeżów 2005”, „Golejów 2007”. Wyróżnienie w konkursie ALTERNATYWY IV Przegląd Filmów Amatorskich w Kielcach 2007. Zainteresowania: grafika komputerowa i warsztatowa, malarstwo sztalugowe, reklama, moda, fotografia, tworzenie filmów i animacji. Grafika to dla mnie forma wyrażania sie, piękne słowa nie zawsze wystarczają by opisać to co chcemy przekazać innym, staram się przez twórczość plastyczną uzewnętrznić swoje nastroje i myśli.
Przez lata studiów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego miałam możliwość poznania
wiele technik graficznych i nie tylko ponieważ uczyłam się również malarstwa, rzeźby i masę jeszcze innych form plastycznych. Lecz najbliższa jest dla mnie technika grafiki warsztatowej sucha igła na folii, przypomina rysunek wykonany piórkiem.
„Włosy Ziemi” jest to cykl dziewięciu prac przedstawiających drzewo , jego kształt i fakturę.  Prace które prezentuje są syntezą struktur jakie tworzy natura na korze , pniach , konarach drzew. Drzewa towarzyszą w naszym otoczeniu od zawsze mam nadzieje że i w przyszłości będą nas otaczać.

Joanna Zemanek

Urodziła się w Łękach koła Oświęcimia. Podwójny dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z tkaniny artystycznej i malarstwa sztalugowego. Od 2004r. pełni obowiązki asystenta na Wydziale Malarstwa w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Lilli Kulki. Studentka I roku studiów doktoranckich na ASP w Krakowie. Z powodzeniem nagrywa i tworzy w zespołach “Memo” i “ Dom Cudów”.