Odeszły dumne żaglowce przemierzające morza i oceany. Wraz z nimi skończył się czas tradycyjnych szant śpiewanych podczas stawiania żagli, wybierania kotwicy i codziennych prac pokładowych. Ale piosenka żeglarska przetrwała i rozwija się znakomicie. Istnieją i nadal powstają zespoły śpiewające zarówno klasyczne szanty, jak też piosenki o żeglowaniu i przygodach z tym związanych, zwane czasami „balladami szuwarowo-bagiennymi” dla odróżnienia od starych, klasycznych pieśni pokładu i kubryku. Łączą one i jednoczą współczesnych żeglarzy, są również utworami o wysokiej jakości artystycznej. Istnieją zespoły śpiewające „na klasyczną modłę” czyli a capella i zespoły posługujące się bogatym instrumentarium.

Zapraszamy na spotkanie z dwoma stylami piosenek żeglarskich , tym klasycznym, w wykonaniu zespołu „Klang” i bogato instrumentowanymi, które zaprezentuje zespół „EKT Gdynia”

Koncert „Dwie twarze piosenki żeglarskiej” będzie spotkaniem nie tylko żeglarzy, ale wszystkich, którzy chcą przeżyć chwile przygody pod żaglami na lądzie.

KLANG

Skład: Sławomir Gołąb, Krzysztof Delikat, Paweł Delikat, Przemysław Burek, Łukasz Skowroński, Łukasz Pawłowski oraz, po prostu Mirek.

Korzenie „Klangu”  tkwią w czasach harcerskich, gdy śpiewali w  23. Harcerskiej Drużynie Wodnej.  Sięgając po trofea na festiwalach w Krakowie, Tarnowie, Białymstoku, Wrocławiu, Stalowej Woli, wypracowali sobie dobrą markę w szantowym światku.

Zespół mówi o sobie: „Od początku pomagają nam nasze rodziny, ale w szczególny sposób na nasz sukces pracują dwie osoby: Paweł Paluch - wirtuoz akordeonu, pomagający nam opracowywać skomplikowane harmonicznie utwory i Alicja Ungeheuer - Gołąb, nasz niezmordowana, „etatowa” autorka  tekstów”.

Są jednym z nielicznych zespołów  śpiewających a cappella choć podczas dłuższych występów  posługują  się  również gitarą. Często szukają też  "pozażeglarskich" doświadczeń wokalnych , ciągle wracając  jednak  (nie tylko w śpiewie) do swojego  świata, gdzie "nie stoi się w kolejkach i nie ma miejsca dla złych".

Wydali do tej pory dwie płyty: „Tego właśnie chciałem” i „Klang”

 

EKT GDYNIA

Skład : Jan Wydra, Jacek Fimiak, Krzysztof Kowalewski, Kamil Szewczyk, Irek Wójcicki

EKT Gdynia – zespół założony w 1986 roku w Kieleńskiej Hucie z inicjatywy Jana Wydry. Jego nazwa wywodzi się od Elitarnego Klubu Turystycznego, mającego swoją siedzibę w Gdyni. Od lat są markowym zespołem  szantowym a ich koncerty gromadzą rzesze fanów, bawiących się i śpiewających razem z zespołem.  W swoim repertuarze mają zarówno autorskie utwory, jak też „morskie” przeboje innych grup szantowych.

Mają w swoim dorobku cztery płyty : „Ja stawiam” ,” Oczywiście,  „Wreszcie płynę”, „Pójdę przez morze”.