Zespół powstał w 1996 roku w Szczecinie,a nazwa pochodzi od najładniejszej dzielnicy Szczecina- Pogodno. Debiut Pogodno pt. "Pogodno" był płytą niezwykle eklektyczną. Album został wydany przez kultową wytwórnię Tymona Tymańskiego „Biodro Records”. Obok punkowych piosenek ("Elvis"), znalazły się na nim elektroniczne kompozycje z rozmytą linią basu. Ich drugi album "Sejtenik miuzik & romantik loff" był przykładem na to, że muzyka alternatywna może być przystępna i nie grozi to kompromisem artystycznym. Atutem piosenek kwartetu są nośne teksty, będące często grą słów ("pani w obuwniczym miała taki ruch, że aż się jej buty rozeszły..."). Muzycznie natomiast brzmienie drugiego albumu zostało wzbogacone o klawisze i osiągnięto przez to efekt ściany dźwięku pełnej eksperymentalnych wyżłobień ("Dabus"). Szaleństwo z pierwszego albumu zostało poszerzone o melodyjność ("Wieża", "Supersonic"), a całość dopełniła charakterystyczna dla grupy post-rockowa energia. Album ten był nominowany do Fryderyków w kategorii najlepsza płyta alternatywna roku, a utwór „Pani w obuwniczym” był przebojem ówczesnej „Radiostacji”.
Autorem większości kompozycji na kolejnej płycie Pogodno "Hajle Silesia" (premiera 28.10.2002) jest charyzmatyczny muzyk z Tychów – Hrabia Fochmann, który dołączył do grona zespołu, stąd singiel promujący płytę opatrzony jest nazwą "Pogodno gra Fochmann’a". Prostota nowych piosenek dodaje im przebojowości, co dobrze wróży na przyszłość, gdyż Pogodno znane jest z zaskakujących aranżacji koncertowych i niezwykłej łatwości w nawiązywaniu kontaktu z publicznością. Siła ich muzyki tkwi w łączeniu inteligentnych tekstów z nowocześnie zaaranżowaną muzyką gitarową. Muzyka i teksty powstają zespołowo. Singiel promujący płytę pt. „Orkiestra” staje się największym przebojem zespołu.
Rok 2003 przynosi nam koleje wydawnictwo "Tequila", będące słuchowiskiem radiowym do książki Krzysztofa Vargi pod tym samym tytułem.
2004 rok to data wydania solowej płyty Szymkiewicza, który jako Budyń rozbija swoimi piosenkami wszelkie konwencje i konwenanse za pomocą "Kilof’a” pomaga Bratom z Rakemna (płyta "Fusy precz" ukazała się w czerwcu 2002). W 2004 roku udało im się wyraziście zaakcentować swoją indywidualność, niby rozpaść i zacząć nowy okres działalności od albumu "Pielgrzymka psów" (premiera 19 listopada 2004), który w dojrzały sposób akcentuje ich rozwój, nieokiełznaną wyobraźnię i nową liryczną twarz. Utwór „Uśmiech się” z gościnnym udziałem Stanisława Soyki staje się kolejnym hitem zespołu.
Rok 2006 zaowocował wydaną własnym sumptem płytą koncertową „Całe życie z wariatami” z koncertu w warszawskiej Stodole oraz autorskim spektaklem pt. „OPHerafolia”, którego premiera miała miejsce 11 marca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Zespół Pogodno gra w składzie: Jacek Szymkiewicz – wokalista i gitarzysta, Marcin Macuk – klawisze, Michał Pfeiff – bas i wokal, Jarek Kozłowski – perkusja.